Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 marca wskazał, iż wysokość poręczenia majątkowego, które zastępuje tymczasowe aresztowanie, musi odpowiadać racjonalnie sytuacji finansowej osoby aresztowanej.

Poręczenie majątkowe nie może mieć charakteru kary finansowej – jest jedynie środkiem gwarantującym, iż podejrzany nie będzie zakłócał przebiegu postępowania karnego. Wystarcza, iż wysokość sumy poręczenia „dyscyplinuje” zainteresowanego, nie musi go doprowadzać do finansowej ruiny czy też zobowiązywać do sprzedaży nieruchomości lub innego majątku trwałego. Sądy muszą dostosować wysokość poręczenia do rzeczywistej sytuacji majątkowej podejrzanego, a selektywne skoncentrowanie się na jednym aspekcie sprawy (na przykład na posiadaniu nieruchomości) może doprowadzić do naruszenia standardów konwencyjnych.

Tak wynika z wyroku Trybunału z 19 marca 2015 r. w sprawie nr 76392/12, Kolakovic przeciwko Malcie.

STRASBURG: WYSOKOŚĆ PORĘCZENIA MUSI BYĆ RACJONALNA

29 stycznia 2017

tel. 794 470 000

UMÓW ROZMOWĘ

sekretariat@kancelariaklonowski.pl    

Media Społecznościowe

Projekt i realizacja SPECTRUM-MARKETING | 2020 | Polityka prywatności

Kancelaria Klonowski

Pomorska Filia w Tczewie

ul. Jarosława Dąbrowskiego 21/1
83-110 Tczew – Stare Miasto

Infolinia: 801 009 503
tel. (+48) 22 398 77 11

e-mail: sekretariat@kancelariaklonowski.pl

Kancelaria Klonowski to marka należąca do Radosława Klonowskiego i Międzynarodowej Kancelarii Klonowski i Wspólnicy Sp. z o.o., to zespół prawników, radców prawnych, adwokatów, pełnomocników dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji publicznych. Prawdopodobnie najlepsi prawnicy w woj. pomorskim. Kompleksowe wsparcie w obsłudze prawnej, odszkodowaniach, windykacji, prawie cywilnych, handlowym oraz procesowym.

Zakres usług: