Do ponownego rozpoznania w I instancji wróci sprawa kilkumilionowego odszkodowania za „oczywiste niesłuszne aresztowanie” przedsiębiorcy w umorzonym później śledztwie. Sąd Najwyższy w środę uchylił wyrok przyznający 2,3 mln zł; przedsiębiorca chce 18 mln zł.

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad 10 lat. Mężczyzna – wspólnik i główny dyrektor spółki wielobranżowej prowadzącej działalność m.in. w Bydgoszczy i zajmującej się handlem złotem, złomem oraz przetwarzaniem drewna – został aresztowany we wrześniu 2001 r. Zarzucono mu m.in. oszustwa podatkowe i skarbowe oraz pranie brudnych pieniędzy. Podejrzany przebywał w areszcie do kwietnia 2002 r. Ostatecznie jednak śledztwo – w czerwcu 2003 r. – zakończyło się umorzeniem.

SN uchylając wyrok przyznał, że sprawa jest złożona i trudna. Sądy, rozpatrując ją, muszą odwoływać się m.in. do przepisów prawa cywilnego.

Sąd karny musi mieć podstawy, aby wyprowadzić wniosek o braku możliwości ścisłego ustalenia odszkodowania” – wskazał sędzia. W ocenie SN w tym przypadku takich podstaw nie było, ponieważ nie skorzystano ze wszystkich „wiadomości specjalnych” potrzebnych do rozstrzygnięcia.

Sprawa wróci teraz do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, który będzie musiał zająć się ponownie oszacowaniem odszkodowania oraz rozstrzygnąć kwestię wyliczania w tej sprawie należnych odsetek.

 

SĄD NAJWYŻSZY: SĄD JESZCZE RAZ ZBADA SPRAWĘ KILKUMILIONOWEGO ODSZKODOWANIA ZA ARESZT

29 stycznia 2017

tel. 794 470 000

UMÓW ROZMOWĘ

sekretariat@kancelariaklonowski.pl    

Media Społecznościowe

Projekt i realizacja SPECTRUM-MARKETING | 2020 | Polityka prywatności

Kancelaria Klonowski

Pomorska Filia w Tczewie

ul. Jarosława Dąbrowskiego 21/1
83-110 Tczew – Stare Miasto

Infolinia: 801 009 503
tel. (+48) 22 398 77 11

e-mail: sekretariat@kancelariaklonowski.pl

Kancelaria Klonowski to marka należąca do Radosława Klonowskiego i Międzynarodowej Kancelarii Klonowski i Wspólnicy Sp. z o.o., to zespół prawników, radców prawnych, adwokatów, pełnomocników dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji publicznych. Prawdopodobnie najlepsi prawnicy w woj. pomorskim. Kompleksowe wsparcie w obsłudze prawnej, odszkodowaniach, windykacji, prawie cywilnych, handlowym oraz procesowym.

Zakres usług: