Sąd powinien przyznać pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenie dopiero wtedy, gdy ustali, że adwokat lub radca prawny faktycznie udzielił stronie pomocy w prowadzeniu sprawy – uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Sąd Okręgowy w Krakowie przyznał ustanowionemu z urzędu pełnomocnikowi w osobie radcy prawnego połowę stawki minimalnej, określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz.U. z 2013 r., poz. 461) i oddalił dalej idący wniosek pełnomocnika o przyznanie kosztów pomocy prawnej.

Sąd Apelacyjny przyjął, że skoro z uwagi na postawę pełnomocnika z urzędu, to w ogóle nie powinien on otrzymać wynagrodzenia za pomoc prawną, a tym samym jego zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie. Z uwagi zarazem na brak możliwości zmiany orzeczenia na niekorzyść skarżącego, jedynym dopuszczalnym rozstrzygnięciem było oddalenie zażalenia w tym zakresie.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 15 stycznia 2015 r., I ACz 2536/14, niepubl.

 

SĄD APELACYJNY W KRAKOWIE: PEŁNOMOCNIK Z URZĘDU NA WYNAGRODZENIE MUSI ZAPRACOWAĆ

29 stycznia 2017

tel. 794 470 000

UMÓW ROZMOWĘ

sekretariat@kancelariaklonowski.pl    

Media Społecznościowe

Projekt i realizacja SPECTRUM-MARKETING | 2020 | Polityka prywatności

Kancelaria Klonowski

Pomorska Filia w Tczewie

ul. Jarosława Dąbrowskiego 21/1
83-110 Tczew – Stare Miasto

Infolinia: 801 009 503
tel. (+48) 22 398 77 11

e-mail: sekretariat@kancelariaklonowski.pl

Kancelaria Klonowski to marka należąca do Radosława Klonowskiego i Międzynarodowej Kancelarii Klonowski i Wspólnicy Sp. z o.o., to zespół prawników, radców prawnych, adwokatów, pełnomocników dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji publicznych. Prawdopodobnie najlepsi prawnicy w woj. pomorskim. Kompleksowe wsparcie w obsłudze prawnej, odszkodowaniach, windykacji, prawie cywilnych, handlowym oraz procesowym.

Zakres usług: