Proces karny, który po 21 latach kończy się trzecim wyrokiem uniewinniającym, nie jest sprawny. Każdy człowiek ma zaś prawo do niezwłocznego rozpoznania jego sprawy – uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Powód w latach 90-tych XX wieku prowadził działalność gospodarczą. W 1992 r. sporządzono przeciwko niemu akt oskarżenia, zarzucając mu wykorzystywanie prowadzonej działalności do zagarnięcia mienia społecznego o znacznej wartości.

Długotrwały proces sądowy wynikał z nieefektywnego prowadzenia sprawy, braku należytej staranności procesowej (wyroki dwukrotnie uchylano). Takie działanie uznać należy w istocie za bezprawne. Nawet osoba o wyjątkowo silnej psychice, przez okres prowadzenia długoletniego procesu sądowego, będzie odczuwać niepewność, zagrożenie, stres i frustrację. Uzasadnia to przyznanie na jej rzecz odpowiedniego zadośćuczynienia.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 23 stycznia 2015 r., sygn. akt I ACa 823/14, niepubl.

 

SĄD APELACYJNY: 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH ZA UNIEWINNIENIE PO 21 LATACH

29 stycznia 2017

tel. 794 470 000

UMÓW ROZMOWĘ

sekretariat@kancelariaklonowski.pl    

Media Społecznościowe

Projekt i realizacja SPECTRUM-MARKETING | 2020 | Polityka prywatności

Kancelaria Klonowski

Pomorska Filia w Tczewie

ul. Jarosława Dąbrowskiego 21/1
83-110 Tczew – Stare Miasto

Infolinia: 801 009 503
tel. (+48) 22 398 77 11

e-mail: sekretariat@kancelariaklonowski.pl

Kancelaria Klonowski to marka należąca do Radosława Klonowskiego i Międzynarodowej Kancelarii Klonowski i Wspólnicy Sp. z o.o., to zespół prawników, radców prawnych, adwokatów, pełnomocników dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji publicznych. Prawdopodobnie najlepsi prawnicy w woj. pomorskim. Kompleksowe wsparcie w obsłudze prawnej, odszkodowaniach, windykacji, prawie cywilnych, handlowym oraz procesowym.

Zakres usług: